HAKKIMIZDA
Anasayfa > Hakkımızda

AHMET ERTUĞRUL

Ahmet Ertuğrul Nuhun gemisinin kalıntılarını bulan ve bunla ilgili karbon 14 yaş testini yaptıran, dünya medyasında basında Türkiye'yi tanıtan ve paylaşan tek isim olmuştur.

Ahmet Ertuğrul 1971 doğumludur. Uzun yıllar Doğubeyazıt'ta turizm, tur ve organizasyon işleri yaptırmıştır. 1983 yılında ise Ağrı dağı faaliyetlerinde bulunmuştur. 1984 yılından bu güne yaz ve kış turizminin organizasyonlarında aktif olarak çalışmıştır.

2003 yılında Doğubeyazıt dağcılık ve turizm geliştirme kooperatifi kurdu ve başkanlığını yaptı. Yine 2004 yılında Doğubayazıt arama ve kurtarma derneğini kurdu (D.A.K.U.T) başkanı ve halen aktif görevde Dakut'la ilgili haberler internette bulabilirsiniz.. Ağrı Dağında mahsur kalan dağcılar 2 İtalyan cenaze indirilişi ve deprem yığınçal depremi, Van depremi aktif olarak devam ediyor yine Doğubeyazıt da outdoor mağazası açtı. 2006 da dağcılık ve trekking malzemesi eksik ihtiyaçları düşünerek kuruldu.

Bunun şart olduğunu biliyordum ve İshakpaşa sarayında paraşüt kamping 40 yıllık turizm işletmecisi ve turizme kendini adamış biri aynı zamanda dağcı ve organizasyoncudur. Yine Doğubayazıt inanç turizmini araştırma ve geliştirme derneği başkanı aktıf görevdedir. Doğubayazıt turizm dernek başkanı olarak devam etmektir.

Not: Doğu ve Güneydoğu il ve ilçelerinde sayısız dostluklar elde etti yurt dışı İngilizce çevirmenlik yaptı. 1999'da büyük ipek yolu turunu karavanla 3 ay 20 günde tamamladı.

Bildiği Diller: İngilizce, Fransızca, Farsça, Almanca

 

 


MEHMET ÇEVEN

Mehmet Çeven 01 /01 /1979 tarihinde Ararat Topçatan köyünde doğmuş, çocukluğunu Topçatan köyünde ve Araratın 2700 mt.'deki yaylalarında geçirmiştir. Baba mesleği olan dağ rehberliğini daha küçük yaşta sevmiş, olgun yaşa geldiğinde başlamıştır. 14 yaşında profesyonel olarak çalışmaya başlamıştır. Ağrı dağına sayısız zirvesi var İran Demavent 5650mt. 20 den fazla zirvesi var. Tanzanya kilimancaro 6000 mt. 1 zirvesi var. 12 yaşta babasının öncülüğüyle ilk Ağrı dağı zirvesini yapmıştır! Ayrıca Doğubeyazıt arama kurtarma ekibinde başkan yardımcısıdır ve gene ağrı dağında lisanslı dağ rehberidir.( kılavuz) Uzun süre içerisinde yöresel rehber olaraktan Ağrı dağında çalışan bir sürü seyahat acentesinde hizmet yapmıştır ! ve 2012 de kendi işini kurmayı planlamış ortağı Ahmet Ertuğrul'la ( paraşüt ) NUHARARAT seyahat acentesini açmışlardır.

Ağrı Dağı'nın çocuğu olarakta kendimizı mutlu hissediyoruz!

Umarım sağlığım el verdiği sürece insanları doğayla buluşturmaya devam edeceğim.
Aynı anda Doğubayazıt Dakut Arama ve kurtarma derneği başkan yardımcısıdır aktif görevde.
Doğubeyazıt inanç turizmi araştırma ve geliştirme derneği başkan yardımcısıdır aktif görevde.

 

Bildiği Diller: İngilizce, Lehçe